Pojęcie intuicji budzi różne skojarzenia. Ci co wierzą w tak zwany rozsądek – wyśmiewają i traktują z pobłażliwością jako coś gorszego, bo nielogicznego. Ci którzy z niej korzystają, potrafią w określonych sytuacjach docenić jej podszepty.

Co wiemy o intuicji?

Ludzie przed długi czas nie do końca rozumieli mechanizmy działania intuicji, dlatego traktowali ją jako coś tajemniczego. Jako przejaw nadprzyrodzonych zdolności czy metafizyczny głos pochodzący z zewnątrz.

Było to bezpieczniejsze, niż przyznanie, że wewnątrz nas jest jakiś mechanizm, niezwykle silny, którego nie rozumiemy i który uruchamia się poza naszą intencją. Wewnętrzna bestia, nieokiełznana rozumem więc i niebezpieczna. Lepiej udawać, że jej nie ma albo unieszkodliwić wyśmiewając.

Współcześnie dzięki badaniom psychologów i neurobiologów, wiemy już wiele na temat tego kiedy intuicja może nas wspierać, a kiedy jest głosem, który może sprowadzać na manowce. Pojęcia wiedzy utajonej i nieświadomości adaptacyjnej na dobre zakorzeniły się w badaniach naukowych.

Nieświadomość nie jest już traktowana jako tajemnicza siła, która nam zagraża (Freud), ale coś co nam służy i co nas wyręcza (Kahneman). Nieświadome przetwarzanie informacji, mimowolne i automatyczne, oszczędza ograniczone zasoby uwagi. Myślenie intuicyjne jest błyskawiczne i prawie bezwysiłkowe. Wspomaga nasze doświadczenie, kreatywność i duchowość.

Głos intuicji objawia się nie tylko w postaci sądów czy przekonań, ale również na poziomie uczuć i ciała. Odczucie ciepła lub takie zwroty jak „czuję to w kościach” lub „serce mi podpowiada”, to właśnie przejawy wrażeń przekazywanych przez ciało, nazywanych przez Antonio Damasio markerami somatycznymi.

Wbrew powszechnym opiniom, intuicja wymaga posiadania ogromnej wiedzy. Można mieć intuicję w obszarach, w których jest się ekspertem. Dlatego doświadczony chirurg wykonujący skomplikowaną operację w razie komplikacji jest w stanie podjąć szybko i intuicyjnie dobrą decyzję co do dalszych kroków. Laik w tej sytuacji mógłby liczyć jedynie na łut szczęścia.

Intuicja to racjonalny proces myślowy …… tylko nieświadomy. Przy trudnych, złożonych problemach, które wymagają analizy dużej ilości informacji, intuicja pomaga wykryć w ogromie danych pewną strukturę i prawidłowości. Pomaga podejmować złożone decyzje.

Jung intuicję traktował jako jedną z czterech podstawowych funkcji psychologicznych obok myślenia, doznania i uczucia. Doznania określają co się aktualnie dzieje, uczucia wskazują jaką wartość ma to co się dzieje, myślenie pomaga zrozumieć doświadczenie, a intuicja daje znak do czego to doświadczenie może nas doprowadzić.

Dlatego intuicyjny osąd jest bezcenny w przypadku wyborów dotyczących przyszłości, kierunku działania lub strategii.

Intuicja gubi się w arytmetyce ale w wyznaczaniu kierunku działania bywa niezastąpiona.

Niedocenianie podszeptów intuicji i nabieranie nawyku polegania tylko i wyłącznie na racjonalnym osądzie zwiększa prawdopodobieństwo popełniania błędów w dokonywanych wyborach. Sprawia, że ten wewnętrzny głos cichnie i z czasem staje się niezauważalny.

Jakie są sygnały utraty kontaktu z intuicją?

Masz poczucie dezorientacji

Jeżeli trudno Ci podejmować dobre decyzje, sprawy wydają ci się niejasne, to silny znak, że nie masz kontaktu ze swoim wewnętrznym głosem. Jeżeli komunikujesz się z intuicją regularnie, odkryjesz że synchronizowanie wewnętrznej wiedzy z informacjami z zewnątrz pomaga Ci podejmować decyzje, które w dłuższej perspektywie są korzystne i dla Ciebie i dla otoczenia. Raz podjęte decyzje, okazują się trafne w dłuższej perspektywie i nie musisz ich co chwilę weryfikować.

Brakuje Ci elastyczności

Kiedy podążasz za swoją intuicją, czujesz swobodę i wolę „płynięcia” na fali tego co się dzieje (tak zwany flow). Nie masz problemu ze zmianą swoich wcześniejszych planów w miarę zmiany okoliczności.

Kiedy nie masz kontaktu z intuicją jesteś sztywno przywiązany do kalendarza i ignorujesz wszystkie ostrzegawcze znaki, które mówią ci „daj sobie z tym spokój, „nie wchodź w to”. Nie oznacza to, że intuicyjne osoby są jak „chorągiewka”. Dotrzymywanie zobowiązań jest oznaką szacunku i odpowiedzialności, ale czasem intuicja wymaga powiedzenia „nie” nawet jeśli wcześniej powiedziało się „tak”.

Jeżeli masz z nią stały kontakt, zdarza się to rzadziej, bo potrafisz zidentyfikować sytuacje w których trzeba powiedzieć „nie” już na początku.

Często żałujesz

Żałujesz gdy coś zrobisz.

Żałujesz też gdy czegoś nie zrobisz.

Decyzje podejmowane z uwzględnieniem głosu intuicji rzadziej prowadzą do rozczarowania, żalu lub zmiany zdania. Intuicyjnie jesteśmy bowiem w stanie objąć większą ilość informacji i argumentów oraz uwzględnić te spoza logicznego i świadomego spektrum.

Zawodzisz się na ludziach

Jak on czy ona mogli ci to zrobić?! A tak im ufałeś ! Jak to możliwe?

Jeżeli nie słuchasz podszeptów intuicji, możesz czuć się niemile zaskoczony czymś o czym Twoi przyjaciele widzieli już dawno temu.

Intuicja wywiesza czerwone flagi, zapala czerwone światła, ale jeśli chcesz widzieć tylko to co chcesz zobaczyć, blokujesz swoją wewnętrzną mądrość.

Brakuje Ci pewności siebie

Intuicja nie jest perfekcyjna, nie w każdej sytuacji jej podpowiedzi są cenne, ale traktowanie jej głosu jako szaleństwa lub braku racjonalności jest drugą skrajnością, która nie pozwala korzystać właściwie z jej podszeptów.

Roztropne korzystanie z intuicji, poddawanie jej również racjonalnemu osądowi pozwala poczuć tą niezbitą pewność, że to co robisz jest w tym momencie właściwe i dobre i odzyskać wewnętrzny spokój. Pewność siebie nie bierze się z głowy i niezbitych argumentów, ale właśnie z trzewi. Uwzględniając głos intuicji w pełni ufasz sobie.

Wchodzisz w różne role jak kameleon

Nie chodzi tu o to, że wchodzenie w różne role życiowe czy zawodowe jest czymś niewłaściwym. Robimy to na co dzień wchodząc w role rodziców, dzieci, pracowników, znajomych, społeczników, pasjonatów itd.

Chodzi o to, że działając bez kontaktu z intuicją, doświadczając różnych ról tracisz siebie.

Zakładasz maskę „idealnego rodzica”, „idealnego pracownika” i „zapalonego pasjonata”, ale brakuje w tym twojej prawdziwej energii.

Oddajesz władzę innym

To już ostatni symptom, który tak naprawdę jest efektem poprzednich. Jeżeli toniesz w wątpliwościach, często żałujesz swoich decyzji i przeżywasz zawody – stwierdzasz, że to nie dla Ciebie i pozwalasz aby ktoś inny decydował za Ciebie. Nawet jeżeli chodzi o ważne sprawy.

Oddajesz kierownicę pasażerowi. Porzucasz ster dryfując na falach i Twoje życie toczy się według scenariusza, do którego nie dopisujesz ani linijki.

Jak odzyskać kontakt z intuicją?

Interpretowanie ulotnych przeczuć, podszeptów i wrażeń płynących z ciała jest naturalne, ale tak jak to bywa z każdą nieużywaną umiejętnością – zanika. Nieświadomy umysł cały czas rejestruje zdarzenia i informacje oraz wykrywa zależności między nimi. Dlaczego z tego nie korzystać?

To prawda, że intuicja czasami może zwodzić nas na manowce. David G. Myers wskazuje, że najczęstsze pułapki intuicji wynikają z tego, że:

  • zbytnio ufamy swojej pamięci
  • ulegamy przypadkowym nastrojom
  • myślimy życzeniowo
  • jesteśmy mało świadomi siebie – swoich potrzeb i reakcji
  • dostrzegamy związki tam gdzie ich nie ma
  • łudzimy się, że „wiedzieliśmy, że tak będzie”
  • zakładamy, że inni ludzie widzą i myślą podobnie

Ale w końcu po to mamy świadomość i myślimy poddając krytycznej ocenie zjawiska, argumenty, fakty, żeby ostatecznie ocenić czy w tej sytuacji warto wziąć pod uwagę pewne sygnały. Nie zaciemniać ich nadmiernym rozmyślaniem czy racjonalizowaniem, ale po prostu stwierdzić czy tym razem weźmiemy je pod uwagę czy nie.

To co nie sprzyja sprawnemu odczytywaniu podszeptów intuicji to stres i presja czasu. Sprzyjają natomiast: relaks, pozytywne emocje, dzięki którym łatwiej kojarzyć nawet odległe rzeczy, zabawa z twórczością i fantazjowanie. Takie stany sprzyjają zacieraniu granic między tym co nieświadome i świadome a dzięki temu pewne informacje mogą wypływać na świadomy poziom. Podobnie działa również tak zwane „przespanie się z problemem”.

Rozwijanie samoświadomości to najlepszy sposób na przełamanie blokady w kontakcie z sygnałami intuicji oraz ich interpretowaniu.

Chcesz spróbować uruchomić ten dodatkowy, dany przez naturę zasób? Intuicja to w końcu coś naturalnego, zwykła umiejętność, którą można rozwijać i pielęgnować na własne potrzeby.

Pobierz plik pdf – „Jak odzyskać kontakt ze swoją intuicją?”, w którym umieściłam  7 praktycznych sposobów na codzienny trening.

Jak odzyskać kontakt z intuicją?

Prześlij komentarz do artykułu